V súčasnosti je na trhu dostupných mnoho typov bicyklov. Bežný človek, ktorý sa v cyklistike až tak nevyzná môže byť pri výbere zmätený. Preto sme si pre Vás pripravili článok, v ktorom nájdete odpovede na všetky Vaše otázky a vyberiete si ten správny bicykel. 

Prvým krokom pri kúpe bicykla je vybrať si vhodnú veľkosť. Orientačné veľkosti bicyklov si môžete pozrieť v našom článku Ako vybrať správnu veľkosť bicykla?

Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé typy bicyklov

Horské bicykle

Horské alebo MTB bicykle (mountain bikes) sú vhodné na jazdu v ľahkom teréne, ako napríklad spevnené cesty, ale taktiež aj v náročnom teréne. O ich použití rozhoduje najmä konštrukcia, geometria a zdvih pruženia. Celoodpružené bicykle zvládnu v teréne viac ako bicykle s pevnou zadnou stavbou.

Rozdelenie horských bicyklov 

Downhill - zdvihy 180-200 mm

Tento typ bicykla je určený len na zjazdovanie. Rýchlu jazdu dole kopcom zaručujú vysoké zdvihy. Downhill bicykle sú celoodpružené a zároveň pevné. 

Enduro - zdvihy 150-180 mm

Je vhodný na zjazdovanie, ale aj na šliapanie do kopca v ťažkých terénoch. Enduro má širšie riadidlá a ťažisko je posunuté na zadné sedadlo. 

Trail - zdvihy 130-150 mm

Jednoducho povedané, bicykel na všetko. Univerzálny typ, vhodný do všetkých terénov. 

XC (cross-country) - 100-130 mm

Bicykel vhodný pre profesionálnych pretekárov. Je určený pre ľudí s nižšou hmotnosťou.

Ďalšie typy bicyklov

Cross

Krosový bicykel je vhodný na športovú jazdu. Má užšie kolesá a nie je vybavený blatníkmi, svetlami a nosičom. Bicykel má prednú odpruženú vidlicu s nižším zdvihom, ktorá zabezpečuje komfort v teréne.

Trekking

Tekkingový bicykel je rovnaký ako krosový bicykel, ale je vybavený aj blatníkmi, svetlami, zvončekom a nosičom. Je vhodný na rekreačnú cyklistiku.

Mestský bicykel

Ideálny na presun po meste. Je to najlepší a najzdravší dopravný prostriedok. Mestské bicykle majú len jednu hlavnú rámovú trubku, ktorá zaručuje jednoduché nastupovanie na bicykel.

Cestný bicykel

Cestné bicykle sú určené výhradne pre jazdu po kvalitných cestách. Sú ideálne na športové použitie. Majú ohnuté riadítka a tenké plášte. Ich váha je najnižšia zo všetkých typov bicyklov.

Gravel

Gravel bicykle sú alternatívou cestných bicyklov, ktoré sa líšia v niekoľkých detailoch. Vidlica je rozšírená, vďaka čomu možno použiť výrazne širšie plášte a s bicyklom tak môžete bez obáv vyjsť mimo cesty. Rám je kratší ako u cestného bicykla. Bicykel disponuje kotúčovými brzdami.

Existuje mnoho odlišných kategórii bicyklov. Je len na Vás, ktorý z nich si vyberiete. Dôležité je však zvoliť si bicykel podľa terénu, v ktorom chcete jazdiť. Ak máte nejaké otázky, radi Vám poradíme s výberom bicykla!